Jeżeli już chcemy być na bieżąco z trendami w dziedzinie budownictwa domów jednorodzinnych to warto przyjrzeć się domom z drewna. Budynki te obok efektowności są jednocześnie domami ekologicznymi. Trzeba jednak pamiętać, że dom z drewna domowi z drewna nie równy. Jest wiele odmian tego typu domów. Nawet te najpopularniejsze czyli domy z bali dzielą się na różnego rodzaju kategorie w zależności od wykorzystanej przy ich budowie techniki.
Jedynymi z najbardziej estetycznych i jednocześnie efektownych po względem wizualnym są domy z bali, które zostały wybudowane przy przy zastosowaniu technologii ściany szkieletowej. Jest to technika w ramach której, ściana której elementy konstrukcyjne są oddzielone od wypełnienia wykonanego z innego niż drewno materiału.
Ponadto, domy z bali drewnianych mogą być budowane w oparciu o rożne rodzaje ścian szkieletowych:
- pierwsza z nich to tak zwana ściana szkieletowa lub też duńska deska. Jest to konstrukcja zbudowana z krawędziaków, których przekrój jest większy niż 120/120 mm. Deski stanowiące o ścianie mogą być poprowadzone zarówno poziomo, jak i pionowo. Wolną przestrzeń uszczelnia się przy pomocy wełny mineralnej.
- druga z nich to ściana sumikowo – łątkowa. W tym przypadku konstrukcja ścian zbudowana jest z podwaliny oraz oczepu. Pomiędzy nimi stawia się słupy, tak zwane łątki. Słupy te znajdują się w różnym rozstawie i maja specjalnie wycięte gniazda, które wypełnione są sumikami, na końcu których znajduje się czop. Kolejne warstwy są łączone wzdłużnie na pióro. Uszczelnienie wykonuje się z wełnianki lub mchu zmieszanego z gliną.
Tak skonstruowany dom, który zostanie wcześniej zaprojektowany przez profesjonalistę, a następnie fachowiec zaadaptuje projekt na pewno będzie nie tylko powodem do dumy dla jego właściciela ale również, a może przede wszystkim gwarantem spokojnego mieszkania i dachu nad głową w luksusowym, ekologicznym domu. Domy drewniane to gwarancja dobrego wrażenia dla każdego kto będzie miał okazje je podziwiać.

PODZIEL SIĘ
Następny artykuł91. Stereotypy w projektach domów