Planując budowę domu od podstaw, pamiętajmy, że przedsięwzięcie tego typu wiąże się zwykle z frustrującą papierologią, czasochłonnymi poszukiwaniami oraz wieloma trudnymi wyborami. Budowa domów wymaga starannego przemyślenia i drobiazgowego przygotowania. Warto o tym pamiętać, zanim wbijemy łopatę w ziemię.
Choć proces budowy może być źródłem satysfakcji, dla osób, które podchodzą do tematu po raz pierwszy będzie się on wiązał przede wszystkim z potężną dawką stresu. Nic dziwnego, chodzi tu przecież o dużą inwestycję i chęć zapewnienia dobrego miejsca do życia dla siebie i swojej rodziny.
Od czego zacząć?

Wybieramy działkę
Tak, zawsze zaczynamy od wyboru działki. Projekt wymarzonego domu musi jeszcze chwilę zaczekać. Dokładnie przemyślmy nasze oczekiwania: ile czasu jesteśmy gotowi poświęcić na dojazd do pracy czy szkoły, czy zależy nam na bliskości natury, czy raczej na dobrej infrastrukturze i komunikacji. Zwróćmy uwagę na odległość do najbliższego sklepu oraz rodzaj i stan dróg. Sprawdźmy, czy działka znajduje się w zasięgu sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej. I wreszcie – zorientujmy się, jaki dom może powstać na konkretnej działce. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dany obszar nie jest nim objęty, należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Nie zapominajmy o przejrzeniu księgi wieczystej nieruchomości. Zwróćmy szczególną uwagę na informacje dotyczące służebności i hipoteki, czyli ewentualnych obciążeń, które wraz ze sprzedażą działki, przejdą na nowego właściciela.

Projektujemy dom
Po zakupie ziemi możemy udać się do biura projektowego. Jeśli na tym etapie chcemy ograniczyć koszty, wybieramy spośród gotowych propozycji. Projekt z katalogu musi zostać zaadaptowany do konkretnych warunków oraz wytycznych zawartych w planie zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli nasze możliwości finansowe są większe, możemy zdecydować się na projekt indywidualny, skrojony na miarę naszych potrzeb i oczekiwań.