Budując dom energooszczędny trzeba pamiętać, że musi on zmieścić się w o wiele ostrzejszych wymaganiach technicznych niż dom tradycyjny. Wymagania te dotyczą szczególnie rodzaju oraz techniki ocieplenia a także zastosowanego systemu ogrzewania oraz wentylacji budynku. Brane są również pod uwagę inne elementy, które wpływają na jego energochłonność. Zasadniczą kwestią jest dokładna charakterystyka energetyczna domu, której zadaniem jest potwierdzenie zakładanego standardu energetycznego.
Wszystkie zastosowane rozwiązania w każdym zakresie począwszy od architektonicznego a skończywszy na instalacyjnych mają jedno zadania, zminimalizować utraty energii. Dodatkowo trzeba pamiętać, że poza wymienionymi wcześniej elementami, ogromną wagę ma kwestia wyboru źródła ciepła, a także jakość instalacji grzewczej i oczywiście sposób wentylacji budynku. Stąd trzeba założyć, że projekty mające określać nas budynek muszą zawierać o wiele większy zakres projektów branżowych niż standardowy projekt budynku, który po prostu pozwala na budowę. Wymogiem podstawowym na tym etapie będzie niezwykle precyzyjne detale wykonawcze, o które ciężko na standardowej polskiej budowie. Już na etapie projektowania domu energooszczędnego trzeba brać pod uwagę wszelkie elementy, które mają wpływ na szczelność naszych ścian, oraz przepływy ciepła przez kolejne pomieszczenia. Zaprojektowanie tego i uwzględnienie już na tym etapie wszelkich podwyższonych standardów będzie przynosiło skutki na dalszych etapach budowy, kiedy w praktyce sprawdzać się będą założenia teoretyczne.
Kiedy zamawiamy projekt indywidualny, przyszły właściciel domu powinien oczekiwać, że architekt przygotuje całość dokumentacji w ten sposób, że wszelkie decyzje instalacyjne będą zgodne z założeniami architektonicznymi i dodatkowo będą one na tyle klarowne, że wykonawca poradzi sobie z ich budową. Dom energooszczędny to niewątpliwie dobra inwestycja dla tych, którzy chcą by ich dom zaczął pracować sam na siebie.